Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říjnové vycházky s Portou Praga

1. 10. 2011

 

Pražské procházky - program na říjen 2011
1. so. Toulání podvečerním Vyšehradem. Vyšehrad řada z nás zná, ale pojďte se sem podívat v neobvyklé době, když se stmívá. Sraz v 16.30 u rotundy sv. Martina. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová. 
 
2. ne. PV Z Lysolají do Houslí a Nebušic. Z Lysolají se vydáme do romantické skalní strže chráněného přírodního útvaru Housle. Pokud někde v Praze žijí skřítkové, pak věřte, že je to právě tady. Odtud se vydáme do Nebušic s několika bývalými usedlostmi. Vycházka jedlouhá asi 6 km a budeme se pohybovat po turistické značce a přitom stále v Praze. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Sraz na stan aut. č. 160, jede od metra Dejvická, zde sraz, aut. odjíždí v 9.50, přijďte prosím 15 minut před odjezdem. Tel na průvodkyni: 777129333. Vstupné jednotné 80 Kč, průvodkyně H. Čenková.
 
3. po. Z Jinonic památnými Dívčími hrady na Zlíchov. Projdeme starými Butovicemi s románským kostelíkem sv. Vavřince a dřevěnou zvonicí a vydáme se venkovskou krajinou okolo zvířecího útulku mezi poli a borovými lesíky nad kdysi početnými vápencovými lomy. Otevírat se nám budou krásné výhledy na Barrandov i pražské centrum. Okolo hlubočepského hřbitůvku pak sejdeme na Žvahov a vycházku ukončíme u malebného zlíchovského kostelíka Filipa a Jakuba, stojícího na ostrohu, jehož siluetu doplňuje socha sv. Jana Nepomuckého. Sraz v 17.00 na stan. aut. č. 130 Sídliště Jinonice - odjíždí ze stan. Na Knížecí v 16.36. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.
 
4. út. Vycházka s koncertem - zajímavosti a tajemství Pražského hradu. Kde a jak byl objeven nejstarší kostel na hradě? Kde se nalezl tzv. hrob bojovníka? Jaké problémy provázelo instalování monolitu? Jaká byla kritéria pro přijetí do Ústavu šlechtičen? Tyto a jiné zajímavosti budou provázet naši procházku stmívajícím se hradem. Pokračovat budeme po schodech na Malou Stranu a odsud k Juditině věži. Koncert v Juditině věži začíná od 19.30 - příčná flétna a kytara. (Lukáš Vytlačil - flauto traverso, Patrik Czuczor – kytara. Na programu: M. Bevilacqua, M. Henkel, E. Satie ad.).Akce začíná vycházkou, na kterou je sraz v 17.00 u sochy TGM na Hradčanském náměstí.Vstupné jednotné 150 Kč (50 Kč na vycházku a 100 Kč na koncert).

5.st. Za staropražskými lékárnami .Sraz v 17.00 na dolním části Václavského nám. před palácem Koruna (vchod z Václavského náměstí). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová
 
8. so. Za řádem křížovníků ke Karlovu mostu. Podíváme se do areálu křížovníků s červenou hvězdou, prohlédneme si kostel sv. Františka a dle možností i další vybrané, běžně nepřístupné prostory kláštera. To vše spojeno s výkladem o dějinách řádu křížovníků s červenou hvězdou. Řád vznikl ve 13. století a je spojen se sv. Anežkou. Sraz ve 14.00 před kostelem sv. Františka na Křížovnickém náměstí. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.
 
9. ne. PV - Den na Karlštejně. Polodenní vycházka, která má za úkol Vás seznámit s historií jedné z nejznámějších českých památek. Pro předem přihlášené - místa obsazena, základní informace o dopravě a organizaci na faktuře.
 
9.ne. Zbraslav - její historie a významní obyvatelé. Zbraslavský klášter je pojmem již od 13.stol,, kdy zde byl zřízen významný cisterciácký klášter. Stejně tak známa je i z historie nedávné, kdy zde měl vilu Vladislav Vančura, nakladatel Otto, možná mnozí ví, že zde nalezl poslední místo odpočinku skladatel Vejvoda.Sraz na stan. aut. č. 241 na Smíchovském nádraží. Aut. odjíždí v 9.38, přijďte prosím 15 munut přad odjezdem. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně H. Čenková.
 
11. út. Rodiny Palackých a Riegrů Vás zvou do salonu. Prohlídka bytu Palackých a Riegrů je zážitkem, který bude o to silnější, protože se interiér zachoval bez významných zásahů a změn. Dýchne tady na Vás naprosto autentické ovzduší 19. a počátků 20. století. Expozice je normálně uzavřená a zpřístupňuje se jen po dohodě.Na akci je třeba se přihlásit předem telefonicky 721769586 nebo mailem evahavlovcova@seznam.cz, Sraz v 16.30 před objektem, Palackého 7, Praha 1. Vstupné jednotné 50 Kč + vstupné do objektu 160/80 Kč, místní průvodce .
 
12. st. Tiskaři na Starém Městě – 18.10.1599 zemřel Daniel Adam z Veleslavína. Sraz v 16.00 před domem U dvou zlatých medvědů v Kožné ulici ( u Melantrichovy ul.). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.
 
 
15. so. Müllerova ( Loosova ) vila. Prohlídka světově proslulé vily, která je dílem architekta Adolfa Loose a která byla postavena v letech 1928 – 1930 pro podnikatele Františka Müllera. Pozor – omezený počet osob. Nutná rezervace a platba před akcí. Vstupné jednotné 50 Kč na vycházku + 300/200 Kč vstupné do objektu. Sraz v 13.00 a v 15.00 před objektem -  Nad hradním vodojemem 642/14, 162 00 Praha 6. Spojení tram. č. 1, 18 stan. Ořechovka. Jen pro předem přihlášené.
 
15. soVycházka do Braníka. Braník je písemně zmiňován už ve středověku, doklady osídlení jsou ale ještě starší. V současnosti je pestrým kaleidoskopem architektonických zajímavostí (mj. dosud jediná realizovaná stavba Jana Kaplického v Čechách), přírodních památek (Branická skála), zajímavých osobností, kultury a sportu. Projdeme se částí Prahy, která má zároveň mnohé příjemné atributy venkova. Sraz ve 14.00 na stan. aut. č. 124, 205 Zemanka (jedou z Budějovické). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně J. Bondyová.
 
16.ne. PV – Obec Sv. Jan pod Skalou. Během našeho polodenního výletu navštívíme jedno z malebných míst okolí Berouna – obec Sv. Jan pod Skalou. Toto místo je spojeno s působením poustevníka Ivana, který žil v IX. století. Obec je zasazena do půvabné krajiny rezervace Karlštejn. My navštívíme zdejší kostel sv. Jana Křtitele i jeskyni sv. Ivana a rozhlédneme se i po okolí. Sraz v 10.00 u zdejšího kostela, kam se dopravíme buď aut. č. 384, odjezd v 8.40 ze stan MHD Zličín do Sv. Jana pod Skalou ( pozor, je to až třetí stan. v  obci, u kostela, název jen Sv. Jan pod Skalou.) , příjezd v cca 9.17 nebo aut. č. 380, odjezd v 7.40 ze stan MHD Zličín směr Vráž, výstup Vráž – rozcestí k žel. stanici. Tady na Vás bude čekat průvodkyně a společně půjdete po modré značce nenáročným terénem z kopce cca 2,5 km Hezká cesta a procházka. Tel. na průvodkyni 721769586. Vstupné jednotné 80 Kč, průvodkyně PhDr.E. Havlovcová.
 
16. ne. Pasáže, průchody a uličky Starého Města. Sraz ve 14.00 na Mariánském náměstí před Městskou knihovnou. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.
 
17. po. Zlatá ulička na Pražském hradě. Projdeme se po rekonstrukci nedávno otevřenou Zlatou uličkou, abychom si vyslechli zajímavé vypravování o historii tohoto koutu Pražského hradu a vstoupili také do domků, které byly upraveny po rekonstrukci jako krčma, zlatnická dílna, obydlí jasnovidky aj. POZOR -  akce pro předem přihlášené telefonicky 721 769 586 nebo mailem evahavlovcova@seznam.cz. Akce se opakuje 31.10.2011.Sraz v 16.00 u kašny na Jiřském náměstí. Vstupné jednotné 50 Kč + snížené vstupné do uličky 125 Kč. Uličkou nás provede jeden z tvůrců dnešní výstavy PhDr. F. Kadlec.
 
18. út.. Žižkovská mozaika – okolí Mahlerových a Riegrových sadů. Zajímavé objekty i jejich zajímaví obyvatelé, podvečerní výhledy na Prahu a jiné maličkosti. Sraz v 17.00 u hotelu Olšanka v Táboritské ulici (u Olšanského náměstí). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková..
 
19. st. Za  pražskými flamendry do hospod, vináren a kaváren - pokračování. Kde bylBatalion a U Deylů.?Hospody, kabarety a vinárny kolem ul. Na poříčí. Další podobné podniky kolem Václavského náměstí. Sraz v 18.00 u Prašné brány. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová
 
22. so. Kolonie Baba. Funkcionalistická kolonie na Babě si dodnes uchovala téměř stejnou podobu jako za svého vzniku. I proto je vyhledávána znalci architektury nejen od nás, ale i ze světa. Připomeneme si osudy vil i jejich obyvatel příjemnou procházkou na vršku nad Vltavou, odkud jsou také krásné výhledy na město. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Sraz v 10.00 na stan. aut. č. 131 U Matěje ( jede z Hradčanské). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně J. Bondyová.
 
22. so. Vzhůru na nejvyšší pražskou stavbu - žižkovskou televizní  věž. Chcete vidět Prahu z velké výšky? Chcete se pokochat uliční zástavbou i pásy zeleně? Zkusíte hádat, co je to za objekt, který vidíte neobvykle z velkého nadhledu? Tak právě Vám je určena naše vycházka, která nabídne ojedinělý pohled na Prahu pod Vámi. Sraz ve 14.00 u vysílací věže, Mahlerovy sady 1, Praha 3. Vstupné 50/40 Kč + vstupné na věž 80 Kč, průvodkyně J. Buňatová.
 
23. ne. PV Historické město Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře. V rámci polodenních vycházek navštívíme město s dlouhou historií – Litoměřice. Budeme obdivovat zdejší náměstí, projdeme se dokonce podzemím pod částí tohoto náměstí a pokusíme se i o návštěvu katedrály sv. Štěpána. Prohlédneme si Diecézní muzeum a shlédneme i expozici Naivního umění zdejší Severočeské galerie a navštívíme nedávno otevřenou a zrekonstruovanou budovu hradu. Litoměřice jsou mimo jiné městem K. H. Máchy, navštívíme i zdejší Máchovu světničku, kde Mácha zemřel. Vstupné do jednotlivých objektů není povinné, můžete se vybrat pouze to, co Vás zajímá. Sraz v 7.20 před vchodem do prodejny knih (vstupní hala Hlavního nádraží). Vlak odjíždí v 7.47, využijeme skupinové jízdenky. Tel.na průvodkyni : 721769586. Vstupné jednotné 80 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.
 
23. ne. Bílkova vila. Naši pozornost obrátíme na slavnou vilu sochaře Františka Bílka, která byla nejen jeho domovem, ale i ateliérem. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Sraz v 16.30 před objektem, Mickiewiczova 1, Praha 6. Vstupné 50/40+ snížené vstupné do objektu  60 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.
 
26.st.. Židovské stopy v pražských ulicích – Smíchov. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Sraz v 16.00 na stan. Anděl – za křižovatkou u KFC.Vstupné 50/40 Kč + členové KZSR 20 Kč,  průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.
 
29. so. Letohrádek Hvězda – příběh astrologie, lásky i skvělých umělců.  Sraz ve 14.00 před letohrádkem - spoj. tram. č. 1, 18 stan. Petřiny pak pěšky. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Vstupné 50/40 Kč + vstupné do objektu 90/45 Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková
 
30. ne. PV Benešova vila v Sezimově Ústí. Prohlídka interiérů zrekonstruované vily, návštěva malé expozice E. Beneše, procházka parkem.V rámci této polodenní vycházky si krátce prohlédneme i malou expozici Táborský poklad v bývalé renesanční sladovně v Táboře. Jen pro předem přihlášené, počet účastníků je omezen. Sraz před železniční stan. Tábor po příjezdu vlaku, který odjíždí z Prahy Hlavního nádraží v 7.16, plánovaný příjezd vlaku do Tábora v 8.52. Tel. na průvodkyni :737 428 090. Vstupné jednotné 8O Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.
 
30. ne. Předdušičková procházka vyšehradským hřbitovem s návštěvou Slavína. Prohlédneme si interiér hrobky Slavín, kam se dostaneme laskavostí Mgr. Potočka. Potom se ještě zastavíme u některých hrobů hudebníků, básníků a herců – to vše v působivé atmosféře před Svátkem dušiček. Sraz v 10.00 u vchodu na hřbitov od kostela sv. Petra a Pavla. Vstupné 50/40 Kč + vstupné do Slavína 20 Kč, Slavín nám otevře, ukáže a poví o jeho historii Mgr. V. Potoček, dále hřbitovem provede PhDr. E. Havlovcová.
 
31. po. Zlatá ulička na Pražském hradě. Projdeme se po rekonstrukci nedávno otevřenou Zlatou uličkou, abychom si vyslechli zajímavé vypravování o historii tohoto koutu Pražského hradu a vstoupili také do domků, které byly upraveny po rekonstrukci jako krčma, zlatnická dílna, obydlí jasnovidky aj. POZOR -  akce pro předem přihlášené telefonicky 721 769 586 nebo mailem evahavlovcova@seznam.cz. Akce se opakuje 31.10.2011.Sraz v 16.00 u kašny na Jiřském náměstí. Vstupné jednotné 50 Kč + snížené vstupné do uličky 125 Kč. Uličkou nás provede jeden z tvůrců dnešní výstavy PhDr. F. Kadlec.