Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vycházky Porty Praga prosinec

1. 12. 2010

Procházky na prosinec:

1.st. Staropražské figurky a  svérázné postavy pražských ulic a náměstí. Víte, kdo byl Franta Sirky Evropa? Jaké byly životní osudy dr. Uhra a dalších svérázných postaviček pražského pouličního života? Sraz v 16.00 u kašny na Uhelném trhu. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová

 

4.so Kubistická architektura pod Vyšehradem a její ozvuky v zástavbě mezi Výtoní a Palackého náměstím. Sraz  v 10.00 na stanici tram Výtoň (chodník před muzeem). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

 

4.so.Předvánoční procházka Hanspaulkou. Zveme Vás na zimní procházku touto známou pražskou čtvrtí s jejími usedlostmi, která převzala jméno podle jedné z nich. Některé usedlosti se dochovaly, jiné zmizely a zůstala nám po nich jen jména ulic. Budeme si povídat o jejich historii i obyvatelích a lidech, kteří si tu stavěli své vily mnohem později. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6.  Sraz ve 14.00 na stan. aut. č. 131 U Matěje - jede ze stan. Hradčanská. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně H. Čenková

 

4.so. A ještě jednou strašidla pro děti – tentokráte v adventním čase. Tradiční vycházka  pro děti a jejich rodiče bude  mít výjimečnou předvánoční atmosféru a my se během ní  dozvíme blíže o Mlynáři s ohnivým vozem, Žebrajícím kostlivci,  Bezhlavém purkmistrovi a dalších a také si řekneme, jak to vlastně bylo se sv. Mikulášem. Sraz v l5.00 u Prašné brány. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně V. Králová.

  

5. ne. Co vypráví bájný Vyšehrad? Vyšehrad je plný mýtů a pověstí a my se vydáme na procházku po této lokalitě, abychom si o všem vyprávěli. Doprovodná  vycházka k výstavě Národního muzea Staré pověsti české. Sraz v 10.00 před rotundou sv. Martina na Vyšehradě. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

 

5.ne. Martinický palác – výjimečná ukázka renesančního šlechtického sídla. Budeme si povídat nejen o historii paláce, ale také o způsobu života šlechty v renesanci. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Sraz ve 14.00 před palácem v rohu Hradčanského náměstí.  Vstupné 50/40 Kč, členové KZSP 20 Kč + jednotné zlevněné vstupné do objektu 50 Kč,  průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

 

7.út. Prohlídka vodárny v Podolí s procházkou jejím okolím. Vodárna v Podolí je zajímavá architektonická, ale i technická památka, která do nedávné doby zásobila pitnou vodou většinu Prahy. Budeme mít možnost vidět její interiér i zajímavou expozici Muzea vodárenství. POZOR – výjimečná možnost prohlídky za těchto podmínek.. Sraz ve 13.45 na rohu ulic Podolské nábř. a Vodárenská – poblíž stan. MHD Podolská vodárna tram. č. 3,17,21, bus 148. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně J.Bondyová.

 

8.st. Pražské stopy židovských obyvatell  -  II. část. Sraz  v 16.00 na Palachově náměstí u Dvořákova pomníku.  Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.


11.so. PV Pojeďte s námi do města Kouřim.. Naše dnešní polodenní vycházka je velice pestrá a my se během ní důkladně seznámíme s historií Kouřimi. Ponoříme se do nejstarší minulosti a představíme si toto místo jako hradiště s Lechovým kamenem a Libušiným jezírkem. Projdeme se středověkým městem a podíváme se i do interiéru a zejména do jedinečné krypty kostela sv. Štěpána. Také si povíme o Kouřimi Děpolticů. Protože je doba adventní, na závěr si prohlédneme zdejší skanzen s typicky vánoční

výzdobou. Doprovodná vycházka k výstavě Národního muzea Staré pověsti české. Sraz v 7. 30 na Masarykově nádraží, u pokladen, vlak odjíždí směr Kouřim v 8.07. Příjezd do Kouřimi 9.43. Ti z Vás, kteří se chtějí připojit až v Kouřimi, musí zavolat průvodkyni tuto informaci na mobil a to v den konání vycházky - číslo 737428090. Dobré oblečení a obutí, jídlo nejlépe s sebou. Vstupné jednotné 80 Kč + vstupné do objektů, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

 

11.so. Románsko - gotický kostel sv. Václava a další  historické zajímavosti Zderazu  - o Václavu IV., mecenáši Josefu Hlávkovi, pražské asanaci a revolučním „jaru národů“. Sraz ve 14.00 před kostelem sv. Václava na Zderaze. Vstupné 50/40 Kč, průvodce Mgr. J. Kvirenc.

 

12. ne. Svatý Jan Nepomucký v pražských ulicích a na náměstích. Život, legendy, sochy a místa spojená s životem jednoho z nejvýznamnějších českých světců. Půjdeme cestou, kde se objevují jeho různé podoby. Připomeneme si jeho život jako generálního vikáře, ale samozřejmě i život světce. Podíváme se, jak byl zpodobňován a kde došlo k významným událostem spojeným s jeho životem. Sraz v 10.00 na stan. tram. č. 22 Pohořelec. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně  H. Čenková.

 

12. ne. Kostel P. Marie Královny Míru na Lhotce s unikátní křížovou cestou od Karla  Stádníka a se zmenšenou kopií Mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí. Sraz ve 14.00 před objektem, Ve Lhotce 330/36, Praha.  Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

 

12. ne.  Skleněné vánoce v Betlémské kapli,  Jako každým rokem i letos bude v podzemí Betlémské kaple otevřena výstava s vánoční tématikou, tentokráte Skleněné vánoce. Připomeneme si sklo a jeho historii ve vztahu k vánocům a postavení v lidové kultuře. Podíváme se na skleněné foukané ozdoby, korálkové ozdoby, skleněné figurky, zajímat nás budou i skleněné vitráže a podmalby na sklo. Na výstavě shlédneme i další předměty z jiných materiálů, které mají vztah k tomuto nejkrásnějšímu svátku v roce. To vše je zasazeno do působivé atmosféry podzemí Betlémské kaple – o historii podzemí i kaple si budeme rovněž povídat. V případě času se ještě projdeme večerním  adventním Starým Městem a  po Karlově mostě. Sraz v l6.30 před kaplí na Betlémském náměstí. Vstupné 50/40 Kč + vstupné na výstavu 50/25 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

13. po.Pojďme poznat místo, kde vznikají zákony. Historie sněmovnictví v naší zemi sahá do dávného středověku, při dnešní vycházce si ji připomeneme ve vybraných interiérech Poslanecké sněmovny, prohlédneme si také exteriéry paláců, které tvoří dnešní sněmovnu. POZOR – omezený počet účastníků na 30, je nutno se přihlásit předem. S sebou je nutné mít OP nebo pas, čísla je potřeba uvést při přihlašování. Sraz ve 13. 45 na stan MHD Malostranské nám. - směr na stan. metra Malostranská – někteří z Vás byli informováni předem, že sraz je před Thunovským palácem, i tam  bude naše další pracovnice a můžete tam přijít. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně J. Bondyová,

 

15. st. Vánoční koncert s procházkou, Po velkém ohlasu na podobnou akci v minulém roce jsme pro Vás opět zařadili vánoční koncert s procházkou, tentokráte se jedná o procházku Vinohradské vily a následuje  vánoční koncert komorního orchestru Melodie.

Akce začíná v l6.30 procházkou, sraz je u Vinohradské vodárny na Korunní třídě na Vinohradech a pokračuje samotným koncertem od l8.30 v modlitebně evangelické církve, Korunní 60. Lístky jen společně na celou akci je nutné si zakoupit předem – cena l7O Kč

 (120 Kč koncert + jednotné vstupné  vycházka 50 Kč), v případě zájmu volejte 721 769 586 nebo pište evahavlovcova@seznam.cz,, průvodkyně J. Bondyová a PhDr. J. Chrastilová.

 

18.so.   Loreta s procházkou Novým Světem. Předvánoční vycházka nám připomene místo a dům života P. Marie, prohlédneme si šperky loretánské klenotnice a budeme pokračovat po stopách Tycha Brahe, Jana Švankmajera, grafika Vladimíra Suchánka, sochaře Josefa Nálepy a dalších, s nimiž je spojeno jedno z nejromantičtějších míst v Praze – Nový Svět. Sraz ve 14.00 před vchodem do Lorety na Loretánském náměstí. Vstupné 5O/4O Kč + vstupné do Lorety 110 Kč, průvodkyně J. Bondyová.

 

19.ne. Za K. H. Máchou. Letošní dvousté výročí básníkova narození si připomeneme vycházkou po místech s ním spojených. Sejdeme se u kostela sv. Petra na Poříčí, tato místa jsou spojená s básníkovým dětstvím  a jeho láskou  Lori Šomkovou. Přejdeme na nám. Republiky, nasedneme na metro a přejedeme na Karlovo náměstí, kde Máchovi později bydleli. To vše zarámované životními osudy K. H. Máchy až do předčasné smrti v Litoměřicích, budeme si povídat i o jeho podobě a dalších zajímavostech, vše doplněno obrázky.  Nezapomeneme ani na převoz  a uložení jeho ostatků v Praze. Sraz v 10.00 u kostela sv. Petra na Poříčí (za Bílou labutí). Vstupné 5O/4O Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová

 

19.ne. Perníkový betlém u sv. Matěje. Tradiční adventní vycházka za nejvoňavějším pražským betlémem, který je zároveň zajímavou národopisnou přehlídkou, neboť figurky (je jich kolem 200) jsou v ustrojení typickém pro různé kraje naší země. Připomeneme si rovněž osobnosti pohřbené na hřbitově a projdeme se nejbližším okolím. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha6.  Sraz ve 14.00 na stan. aut. č. 131 U Matěje -  jede ze stan. Hradčanská. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně J. Bondyová.

 

28.út. Kostel sv. Tomáše na Malé Straně ve sváteční době. Navštívíme a prohlédneme si z mnoha stránek zajímavý kostel sv. Tomáše, určitě uvidíme i zdejší jesličky, pak se vydáme na procházku po okolí. Sváteční atmosféru navodí nejen povánoční období, ale i večerní doba, ve které se vycházka koná. Sraz v 17.00 před kostelem, Tomášská ul. Vstupné 5O/4O Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

 

29.st. Staroměstskou  radnicí od podzemí až na věž. Zajímavé a tajuplné podzemní prostory Staroměstské radnice připomenou složitou stavební historii místa, která začíná už v době románské. Projdeme si reprezentačními sály a na závěr vystoupíme na věž, aby se nám otevřel úchvatný pohled na rozsvícené a vyzdobené Staroměstské náměstí. Vyjednali jsme pro Vás zlevněný vstup do prostor radnice – využijte toho!!!. Sraz v l6.3O u vstupu do Staroměstské radnice. Vstupné 50/40 Kč + zlevněné vstupné do radnice 40 Kč, průvodkyně V. Králová

 

30.čt.  Prahou  vážně nevážně  s koncertem Vivat Glenn Miller. Akce vyprodána. Sraz v l8.OO před  Městskou knihovnou na Mariánském náměstí - akce začíná vycházkou a pokračuje koncertem od 20.00.