Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vycházky s Portou Praga - duben

1. 4. 2010

Porta Praga - cestovní a vzdělávací agentura

PhDr. Eva Havlovcová     e-mail: evahavlovcova@seznam.cz 

tel.: 721 769 586        281  911  056

procházka je vhodná i pro vozíčkáře.                             PV- půldenní vycházka , jednotné vstupné 80 Kč

                                                       Pošlete nám svůj mail, budeme Vám posílat program přímo na adresu domů. Na výše uvedených číslech a mailu je možné objednávat průvodce po Praze pro školy, pražské i mimopražské zájemce i mimo uvedený program, v libovolném čase. Na  webových stránkách  www. portapraga. cz  naleznete program procházek, výletů i další akce agentury.

Pražské procházky  -  program na DUBEN 2010

 

3.so. Procházka Petřínem s prohlídkou výstavy v pražském podzemí.  POZOR  VÝJIiMEČNÁ  MOŽNOST !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Petřín býval ve středověku  důležitým lomem, s nímž souvisí i jeho název. Později se stal oblíbeným vycházkovým místem, který ozdobily zajímavé stavby a umělecká díla. Při procházce využijeme také nádherné výhledy na město a navštívíme výstavu instalovanou v jedné ze štol. Sraz v 10.00 před letohrádkem Kinských v Kinského zahradě ( nejbližší zastávka MHD tram č. 6, 9, 12, 20 -  Švandovo divadlo, staví zde i aut. č. 176.) Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně  J. Bondyová.

 

3. so. Podvečerní procházka  z Pohořelce na Nový svět a Hradčanské náměstí. Podíváme se i na starý vojenský hřbitov, který je ukrytý pod hradbami, naše cesta bude dále pokračovat na bývalé předměstí Hradčan – Nový svět. Sraz v 17.00 u pomníku hvězdářů na Pohořelci ( stan. tram. č. 22). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

 

4.ne. Smíchovské usedlosti aneb z Malvazinek na Knížecí. Pojďme se vydat starým Smíchovem, společně si i prohlédneme hřbitov na Malvazinkách. Sraz ve 14.00 na stan. aut. č. 137 Malvazinky ( aut. jede ze stan. Na Knížecí). Vstup 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

 

6. út.  Úterní podvečerní povídání na Pražském hradě – III. část.  Hrad v době renesance. Sraz v 16.30 u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Cyklus bude pokračovat dalšími díly. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová  

 

8.čt. Zahrady Pražského hradu včetně Jeleního příkopu  - kde se poprvé pěstovaly tulipány, kde chovali lva spojeného s osudem Rudolfa II., kde roste vzácná metasekvoje čínská, pavlovnie či liliovník tulipánokvětý? Sraz v 16.00 u vchodu do Královské zahrady od Prašného mostu ( stan. tram. č. 22 – Pražský hrad). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně  J. Bondyová.

 

10.so. Strašidla na Novém Městě. Vycházka pro děti a jejich rodiče a pro všechny ty, kteří mají rádi tajemné příběhy se strašidelnými bytostmi. Sraz v  10.00 u Novoměstské radnice na Karlově nám.  Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně  V. Králová.

    

10.so, Branický kaleidoskop aneb o tom, kde se našly ostatky mamuta, co byla pasta di Praga, kde začínalo divadlo Sklep nebo kapela Tři sestry, kde stojí jediná realizovaná stavba Jana Kaplického v Čechách, kde najdeme dominikánský dvůr a další. Sraz ve 14.00 na stan. aut. č. 124 Zemanka.  Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně  J. Bondyová.

 

11.ne. PV  Pečky a  jejich  jedinečná světová památka kubistického kostela.V Pečkách se zachovala ojedinělá památka Jubilejního chrámu M. J. Husa z let 1913 – 1915, která je jediným kostelem ve světě s kubistickým interiérem a slohově čistou, v Evropě ojedinělou památkou rané fáze kubismu. Raritou je i to, že se objekt zachoval v původním stavu včetně vybavení interiéru. My máme domluvenou prohlídku tohoto kostela. Během vycházky se dále seznámíme s dalšími památkami v okolí. Jedná se o půldenní vycházku, pozor – změna vstupného. Sraz v  8.45 na Masarykově nádraží u pokladen – koupíme si společnou jízdenku a uplatníme skupinové jízdné. Odjezd v 9.07. Návrat spojem kolem 15.00. Vstupné jednotné 80 Kč +  vstupné do kostela 20 Kč, průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

 

11.ne. Každodennost života v ghettu – dějiny Židů v Čechách na Moravě na zajímavých exponátech v Maiselově a Španělské synagoze. Sraz v 10.00 před vstupem do Staronové syn. (Červená ul.), odkud po zakoupení vstupenek přejdeme k synagogám.Vstupné 50/40 Kč + snížené vstupné do objektů 50 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

 

11. ne. Hanspaulkou a jejími usedlostmi - zajímavá čtvrť, která převzala jméno podle jedné z místních usedlostí, původně vinic. Budeme si povídat o zdejší historii, obyvatelích a také o lidech, kteří si zde stavěli své vily mnohem později např. Lída Baarová nebo  Vlasta Burian.  Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Sraz ve 14.00 na stan. aut. č. 131 U Matěje. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně H. Čenková.

 

13. út. Úterní podvečerní povídání na Pražském hradě – IV. část.  Hrad v době baroka. Sraz v 16.30 u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Cyklus bude pokračovat dalšími díly. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová

 

14.st. Zajímavosti Malé Strany a Karlova mostu. Podvečerní vycházka  malebnou částí Prahy, Sraz v 17.00  před kostelem P. Marie Vítězné na Malé Straně ( ul. Karmelitská, je to kostel, kde se nachází Jezulátko). Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně Phdr.E. Havlovcová.

 

17.so. Kostel sv. Petra a Petrská  čtvrť. Navštívili jste již původně románský  kostel sv. Petra? Víte, kdo bydlel v této zajímavé čtvrti? Slyšeli jste o osadě Poříčí ? Na tyto otázky  odpoví  tato procházka. Sraz ve 14.00 před kostelem sv. Petra na Novém Městě ( za Bílou labutí, Biskupská ulice). Vstupné 50/40 Kč, průvodce Mgr. J. Kvirenc .

 

18.ned. PV Cesta do Holubic. Holubice se pyšní  významnou rotundou Narození Panny Marie, dále se projdeme přes Kozinec ( barokní kaple se zajímavou freskou) na Tursko, které je známé z bájné Lucké války. Trasa cca 6 km nenáročným terénem. Sraz  na konečné stan. aut. č. 316 Holubice po příjezdu spoje, který odjíždí z Vítězného nám. v 10.00 ( stanoviště aut. ze stejného místa jako na Lysolaje a Suchdol -  to je vyznačeno v metru). Příjezd do Holubic v cca 10.30, tam bude čekat průvodkyně – její mobil.777 129 333. Půldenní vycházka, vstupné jednotné 80 Kč, průvodkyně H. Čenková.

 

18.ne. Vrtbovská zahrada – jedna z nejkrásnějších zahrad pražského baroka. Využijme  otevření zahrady po zimním uzavření a připomeňme si  taková slavná jména jako je. M. B. Braun a V. V. Reiner. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Sraz ve 14.00 před objektem, Karmelitská ul. čp. 373/25. Vstupné 50/40 Kč, členové KZSP 20 kč + vstupné do zahrady 55/35 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

 

19. po. Svatováclavská kaple – ideové centrum a srdce Katedrály sv. Víta. Dostaneme se do vnitřku  kaple a budeme si povídat nejen o historii budování katedrály, ale především o umělecké výzdobě tohoto jedinečného interiéru. Pozor – omezený počet účastníků, jen pro předem telefonicky nebo mailem přihlášené. Sraz ve 14.45  před hlavním  západním vstupem do katedrály, samotná akce začne v 15.00. Kaplí  Vás provede a výklad podá  PhDr. F. Kadlec.

 

20. út. Úterní podvečerní povídání na Pražském hradě – V. část.  Hrad v 19. století. Sraz v 16.30 u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Cyklus bude pokračovat dalšími díly. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

 

22. čt. Z Červeného vrchu do Dejvic. Touto procházkou volně navážeme na naši vycházku na Hanspaulku, Dozvíme se nejen o dalších bývalých viničných usedlostech, ale prohlédneme si i moderní architekturu z 20. století. Vše zakončíme v místě původní vsi Dejvice. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Sraz v 17.00 na stan. tram. č. 2, 20, 26 Horoměřická. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně H. Čenková.

 

24. so. Dům pánů z Kunštátu – nejzachovalejší  románský dům v Praze. Podíváme do vnitřku proslulého domu čp. 222 v Řetězové ulici. Spojeno s procházkou po okolí se zaměřením na románské objekty. Pozor – omezený počet osob na 2 x 30. Sraz ve 14.00 na rohu ul. Řetězová a Husova, vstupné 50/40 Kč,  PhDr. Z. Dragoun, PhDr. E. Havlovcová

 

24.so. Křížem krážem Josefovem, když se stmívá aneb pověsti a legendy staré Prahy na území bývalého židovského ghetta. Sraz v 17.00 u kašny na rohu Staroměstského nám. a Pařížské ul.,  při kostelu sv. Mikuláše. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně I.Jouzová

 

25.ne. Loreta – významné poutní místo. Minulý měsíc jsme Vás pozvali na pokračování cyklu, který se inspiroval poutní místem v Hájku. Dnes si prohlédneme Loretu na Hradčanech, příští měsíc Loretu v Hájku. Sraz v 10.00 před objektem na Loretánském náměstí. Vstupné 50/40 Kč + jednotné snížené vstupné do objektu  50 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

 

25.ne. Putování pražskými kostely – kostel sv. Bartoloměje, jedna z pražských barokních svatyní podle plánů K. I. Dientzenhofera.

V pokračování našeho cyklu se vydáme do méně známého, ale velice zajímavého kostela v areálu bývalého Konviktu. Sraz ve 13.00 na rohu ul. Bartolomějská a Na Perštýně. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.-

 

27. út. Úterní podvečerní povídání na Pražském hradě – VI. část.  Hrad v e 20. a 21. století... Závěrečná část. Sraz v 16.30 u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Vstupné 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová .

 

28. st. Valdštejnská zahrada a Vladštejnský palác. Projdeme si důkladně zahradu a bude nás zajímat její minulost i současnost. Na závěr si projdeme část reprezentačních prostor Valdštejnského paláce – dnes Senátu ČR. Sraz ve 14.00  před Valdštejnským palácem na Valdštejnském náměstí. Vstup 50/40 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová 

 

Vstupné do objektů si hradí účastníci sami. Minimální počet osob ve skupině pro realizaci vycházky je 10 osob, maximální počet osob ve skupině určí průvodce. Snížené vstupné se týká důchodců, dětí od 6 - 15 let, středoškolské a vysokoškolské mládeže při předložení průkazu. Děti do 6 let vstup zdarma. Protože program se připravuje se značným časovým předstihem, omlouváme se za možné organizační změny.